Процедури банкрутства в Україні в умовах дії карантину: основні аспекти, які слід враховувати кредиторам

Адаптивний карантин в Україні офіційно продовжено до 28 лютого 2021 року (за умови відсутності подальших змін).

Україна запровадила тимчасові зміни до Кодексу України з процедур банкрутства, спрямовані на захист бізнесу, що опинився в скрутному становищі під час карантинних обмежень у зв’язку з поширенням COVID-19. Тимчасові заходи набрали чинності 17 жовтня 2020 року (Закон України № 728-IX від 18 червня 2020 року) та передбачають певні обмеження, які кредиторам слід враховувати при веденні справ про банкрутство в Україні.

Ключові аспекти, про які важливо пам’ятати:

  1. На період дії карантину та протягом 90 днів з дня його скасування (тобто до 29 травня 2021 року) кредитори не можуть ініціювати відкриття провадження у справі про банкрутство за вимогами до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року;
  2. Обов’язок директора боржника ініціювати справу про банкрутство протягом 1 місяця з дати виникнення загрози неплатоспроможності може бути відтермінований на період дії карантину і 90 днів після його скасування, якщо буде доведено, що виконання даного обов’язку було унеможливлено через поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та/або в силу запроваджених заходів боротьби з її поширенням. У такому випадку директор звільнятиметься від солідарної відповідальності у разі невиконання даного обов’язку.
  3. Арбітражний керуючий звільняється від відповідальності за невчинення дій, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства, якщо арбітражним керуючим буде доведено, що вони не можуть бути вчинені в умовах карантину, а також за умови повідомлення про це кредиторів, обраних до складу комітету кредиторів, та кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника.