Алерти

Нагадуємо, що сьогодні спливає строк протягом якого нерезиденти, які здійснюють діяльність в Україні через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва повинні стати на облік у контролюючих органах та зареєструватися платниками податку на прибуток.

On March 28, 2021, law of Ukraine no. 1293-IX, amending the Tax Code of Ukraine and law of Ukraine no. 1294-IX, amending the Customs Code of Ukraine (both laws are dated March 2, 2021) came into force. The laws in question are aimed at implementation of another recently adopted law of Ukraine – “On state support of investment projects with significant investments in Ukraine”, providing a framework of state support for investment projects that comply with the list of criteria. Two recently signed laws specify the scope of tax and customs duties exemptions which investors who make significant investments may receive.

Впродовж 2020 року систематично вносилися зміни до Податкового кодексу України та інших законів, спрямовані на додаткову підтримку платників податків у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби. Нині ситуація мало змінилася. До того ж, погіршилося соціально-економічне становище в Україні, зумовлене карантинними заходами. Це означає, що державна підтримка у вигляді надання податкових пільг так само актуальна для бізнесу і протягом 2021 року.

Сучасний ринок інформаційних технологій розвивається надзвичайно стрімко. Не виключенням є криптовалюти, які в Україні дуже популярні. Більше того, за даними авторитетних видань, Україна входить до числа країн, в яких використання криптовалют є одним з найпоширеніших у світі.

Адаптивний карантин в Україні офіційно продовжено до 28 лютого 2021 року (за умови відсутності подальших змін).

З кінця 2017 року власники українських акціонерних компаній та суди почали застосовувати новий корпоративний інструмент – обов’язковий продаж акцій акціонерами на вимогу особи, яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій компанії (95% і більше). За три роки більше ніж 300 акціонерних товариств пройшли процедуру примусового викупу акцій міноритарних акціонерів – «squeeze-out»

2020 рік був досить щедрим на зміни податкового законодавства. Чи не найголовнішою подією стала податкова реформа, реалізована з прийняттям Закону 466, деякі положення якого вже набули чинності, деякі ще набудуть, а запровадження якихось вже навіть встигли відтермінувати. Однією з передбачених  Законом 466 новацій є запровадження положень щодо звільнення від відповідальності чи пом’якшення відповідальності щодо податкових правопорушень, які набувають чинності вже 01.01.2021 року.

Following the coordination meeting chaired by the First Deputy Minister of Energy Ms. Olha Buslavets with the participation of JSC “NEC “Ukrenergo” (TSO), State Enterprise “Guaranteed Buyer” (offtaker) and the State Agency on Energy Efficiency and Energy Saving of Ukraine, the planned “green” auction quotas and preliminary timeline for holding them in 2021 have been presented by the Ministry of Energy on 03 December 2020 to the wider audience consisting mainly of representatives of NGOs and investors in renewable energy sources (“RES”) projects.

Запровадження в Україні карантинних заходів позначилося на всіх сферах суспільного життя, спричинило закономірний спад ділової активності та введення низки тимчасових податкових пільг для підтримки бізнесу у цей непростий для нього період. Нині очевидно, що ситуація з COVID-19 затягується на невизначений період. Відтак, свіжі законодавчі ініціативи у сфері податкового регулювання спрямовані на поступове зняття податкових пільг, зумовлених запровадженням карантину, а також на усунення неточностей (логічних неузгодженостей) у чинному податковому законодавстві напередодні нового бюджетного періоду.

6 листопада 2020 року Верховна Рада України зареєструвала законопроект, підготовлений Міністерством юстиції України та затверджений Кабінетом Міністрів, щодо покращення надійності та безпеки реєстрів підприємств та нерухомості. Законопроект № 4338 «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з впорядкуванням діяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі «Законопроект»).

В України оновили порядок та, відповідно, процедуру щодо проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.

27 жовтня 2020 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами». Вона прийшла на зміну відповідним Постановам КМУ від 2011 та 2018 років, які втратили чинність.

Ще не вирішилася доля проєкту Закону № 2634 від 19.12.2019 (див. статтю Стягнення ПДВ з нерезидентів за надання електронних послуг в Україні). Але у Верховній Раді зареєстрували черговий проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій із постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам № 4184 від 02.10.2020 (далі – Законопроєкт № 4184). Основні положення його дуже перегукуються із проєктом Закону № 2634 від 19.12.2019 (далі – Законопроєкт № 2634).

26 серпня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» («НКРЕКП»), остаточно затвердила нову методику щодо стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання) для операторів систем розподілу («ОСР»). На даний час в Україні використовується система тарифоутворення «витрати плюс» для ОСР, що призводить до негативних наслідків для стану електричних мереж.

The first auctions for the sale of Ukraine’s state-owned distilleries are planned for mid-September 2020, according to a recent Facebook post by Serhiy Bleskun, acting director of the Ukrspyrt State Enterprise. Before July 2020, the state held a monopoly over the ethyl alcohol distilling industry in Ukraine through Ukrspyrt, a fully state-owned company.

Запровадження мінімального розрахункового податку чи поставленого податкового зобов’язання хвилює українську спільноту ще з дня оприлюднення Проєкту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції № 3131 від 27.02.2020 (далі – Законопроєкт № 3131).

Законопроект № 3853-2 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо визначення обсягів доходів для застосування спрощеної системи оподаткування, відновлення права платників єдиного податку не застосовувати реєстратори розрахункових операцій та скасування корупційного механізму кеш-бек» від 28.07.2020 пропонує скасувати низку суттєвих положень, нещодавно запроваджених Законом № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019.

On 21 August 2020, Swedbank and the Norwegian Energy Solar Cluster co-hosted the Digital Investor Forum for Solar Energy and Batteries. The promising future of clean hydrogen was widely discussed by the sector experts leveraging new investment opportunities across the European energy markets.

On 21 July 2020, the Ukrainian parliament passed Draft Law No. 2258 “On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine on Strengthening the Protection of Rights on Trademarks and Industrial Designs, as well as on Combating Patent Trolling” (hereinafter the “Law”) which introduced many changes that seek to further harmonize Ukrainian legislation with EU regulations, in particular with Directive 2008/95/EC relating to trademarks.

Тенденції розвитку ІТ-індустрії у світі демонструють посилення конкуренції між державами за кваліфікованих ІТ-спеціалістів, збереження всередині країн високотехнологічних компаній та створення для них найбільш зручних умов для діяльності. Перш за все, це пов’язано з тим, що ІТ-індустрія є не тільки високоприбутковою, але й забезпечує залучення нових іноземних та національних інвесторів в економіку.

16 червня 2020 року Верховною Радою України зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження податку на виведений капітал на заміну податку на прибуток підприємств» № 3665 від 16.06.2020 (далі – Законопроєкт № 3665).

On 20 July 2020, the Parliamentary Committee on Energy, Housing and Utilities recommended to the Parliament to pass the Draft Law on FiT Restucturing No. 3658 (submitted by the Cabinet of Ministers of Ukraine on 15th June 2020) in the second reading and as a whole.

13 липня 2020 року на базі державного веб-порталу електронних послу «Портал Дія» в експериментальному режимі запрацювала Єдина державна електронна система у сфері будівництва (доступна за посиланням).

З 1 липня 2020 року в Україні змінився регулятор у сфері ринків небанківських фінансових послуг: замість Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (НКФП), регулятором ринку став Національний банк України (НБУ).

1 липня 2020 року в Україні набув чинності закон про скасування неустойки за несплату позики протягом дії карантину. Закон № 691-ІХ («Закон») вносить зміни у перехідні положення Цивільного та Господарського кодексів, зокрема, щодо застосування ст. 549 Цивільного кодексу «Поняття неустойки» та ст. 230 Господарського кодексу «Штрафні санкції».

19 червня 2020 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» («Закон про ринки капіталу»/«Закон»).

On 18 December 2017, the Law on Environmental Impact Assessments (EIA Law) took full effect, marking the end of the old model of environmental impact expertise and implementing the standards of the European environmental impact assessment model set out in Directive 2011/92/EU into national law.

Непрацюючі кредити (“NPLs“) входять до числа найбільш системних порушень договірних відносин. Вони впливають на економіку шляхом нераціонального розподілу кредитів та  зниження довіри учасників ринку, що в кінцевому підсумку уповільнює зростання економіки країни¹.

I. The NEURC has imposed fines on 14 RES producers for failure to fulfil dispatcher commands to curtail generation

On 27 May 2020, the National Energy and Utility Regulatory Commission (“NEURC”) considered the matter of the violation of licensing conditions on electricity generation by 20 renewable energy source (“RES”) producers for non-fulfilment of dispatcher’s command to curtail generation.

15 червня 2020 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект № 3658 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» (далі – «Законопроект»).

Ukraine’s subsoil use sector has undergone a significant transformation and major development in recent times. In 2019, for the first time in several years, auctions for the sale of special subsoil use permits and tenders for production sharing agreements (“PSAs”) for numerous oil and gas fields were conducted.

Проблема українських доріг ніколи не втрачала своєї гостроти. Для нашої держави вона є так само актуальною зараз, як і десять років тому. Корупційні механізми, бюрократичні перепони, нестача фінансування та, у зв’язку з цим, низька якість і недовговічність традиційно виступають основними причинами, які зумовлюють сумнозвісний стан українських доріг.

7 квітня 2020 року Наказом № 230 Міністерства енергетики та захисту довкілля України затверджено Положення «Про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції». З прийняттям цього Наказу попередній наказ від 11 серпня 2017 року № 312 «Про територіальні органи Держекоінспекції» втратив чинність.

Існування тіньового ринку оренди земель сільськогосподарського призначення має негативний вплив на економічний стан держави через недоотримання сум податків.

On 20 May 2020, the Cabinet of Ministers of Ukraine (the “CMU”) passed two important Resolutions in the energy sector: the Resolution on amendments to Regulations imposing Public Service Obligations (“PSO”) on electricity market entities (the “Resolution on PSO”), and the Resolution on amendments to the Procedure on holding electronic auctions for the sale of electricity under bilateral contracts (the “Resolution on the Procedure for Holding Auctions”).

Незважаючи на запровадження Постановою Кабінету міністрів України № 392 від 20 травня 2020 року послаблення карантинних заходів, у парламенті зареєстровано низку нових законопроектів, спрямованих на додаткову підтримку бізнесу.

22 травня 2020 року в офіційному виданні «Голос України» опубліковано Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-IX від 16.01.2020 року.

Для бізнесу, який задіяний у гірничій або нафтогазовій сферах, перевірка Держгеонадра щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр є особливою подією в житті, на яку чекають та до якої готуються.

Очевидно, що запровадження в Україні карантинних заходів неминуче відбилося на всіх сферах життєдіяльності, призвело до закономірного спаду ділової активності, що так чи інакше зачепило усі верстви населення країни.

В Україні триває боротьба з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19. Тим часом держава не зволікає та впроваджує нові цифрові сервіси, які покликані допомогти людям проходити обов’язкову самоізоляцію на період карантину.

Визначення статусу податкового резидента України відбувається з урахуванням певних критеріїв, які не завжди є достатньо зрозумілими для іноземних громадян. Крім того, у вказаному питанні відсутня усталена та загальновідома практика правозастосування, оскільки кожен випадок розглядається індивідуально із застосуванням тих чи інших критеріїв.

28 квітня 2020 року набрав чинності ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – «Закон 361-20»).

18 квітня 2020 року набрав чинності Закон України №559-IX від 13.04.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (надалі – Закон).

З прийняттям Закону 361-IX українці матимуть справу із низкою нововведень і, якщо процедури зупинення фінансових та видаткових операцій самі по собі не є новими, а зазнали лише окремих змін, то інститут «замороження» активів запроваджено вперше на території нашої країни.

On 16 April 2020, the National Securities and Stock Market Commission of Ukraine (the “NCSSM“) approved the Provisional Procedure for the remote holding of general meetings of shareholders and general meetings of members of corporate investment funds (the “Provisional Procedure“).

Питання реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має важливе значення для платників податку на додану вартість, адже саме від цього факту у майбутньому залежить право покупця на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Для підприємств, які задіяні в гірничій або нафтогазовій сферах, необхідність отримання спеціального дозволу на користування надрами є буденним явищем.

Для підприємств, які задіяні в гірничій або нафтогазовій сферах, необхідність отримання спеціального дозволу на користування надрами є буденним явищем.

The Cabinet of Ministers of Ukraine has announced the introduction of quarantine in Ukraine from 12 March until 24 April 2020 to prevent the spread of COVID-19¹. Since the quarantine regime imposes significant restrictions and limitations on business activity within the country, the government of Ukraine has introduced several defensive mechanisms to mitigate the adverse consequences of such restrictions.

I. #COVID-2019: NEURC Passes Extraordinary Resolution to Ease Obligations of Electricity Market Participants During the Quarantine Period

On 8 April 2020, the National Energy and Utility Regulatory Commission (“NEURC”) has adopted a new Resolution which temporarily introduces restrictions and obligations on electricity market participants (the “Special Measures”).

28 квітня 2020 року в Україні набере чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-IX від 06 грудня 2019 року (далі – Закон).

Поширення коронавірусу в Україні і в світі неминуче відбилося на економіці країн, призводячи до спаду ділової та економічної активності, зменшення обсягу виробництва та значно збільшивши попит на товари першої необхідності, товари протиепідемічного призначення та дезінфікуючі засоби.

In today’s circumstances, when the spread of coronavirus has literally paralyzed normal commercial activity in most business sectors, many companies are now facing serious financial difficulties. Quite often, distressed businesses are a potential threat to the banking system, which may be exposed to the risk of a non-performing loan (“NPL”) problem.

31 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла законопроект № 2178-10 (надалі – «Закон»), який з 1 липня 2021 року вводить ринок землі в Україні. Ця історична подія буде мати значні наслідки, як для громадян України, так і для держави в цілому.

30 березня 2020 р. Верховна Рада України прийняла новий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Зі збільшенням кількості зареєстрованих випадків інфікування коронавірусом в Україні, державні органи влади продовжують активно обговорювати необхідність запровадження надзвичайного стану в Україні з метою боротьби зі спалахом вірусу COVID-19.

24 березня 2020 року, з метою виконання вимог Міжнародного валютного фонду (“МВФ“), Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль подав до Верховної Ради проект закону № 3260. [1]

19 грудня 2019 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект
№ 2634 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування податком на додану вартість електронних послуг, що постачаються нерезидентами фізичним особам, місце постачання яких розташовано на митній території України» (далі – Законопроект).

17 березня 2020 року набув чинності закон України № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Положеннями закону, зокрема, визначено, що тепер форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) визнається карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України. Відповідні зміни внесені до закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».

З метою запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 серед населення України нещодавно в українському парламенті було прийнято два Закони №530-ІХ та №533-ІХ, які суттєво вплинуть як на бізнес, так і на населення України. 18 березня 2020 року вказані закони вступили в дію.

On February 3, 2020, the Government registered in Parliament draft law No.2831 On the List of Objects of State Ownership that cannot be Privatised (the List). Previously, on October 2, 2019, the Parliament of Ukraine adopted a law 145-IX On the Abolition of the Law of Ukraine on the List of Objects of State Ownership that cannot be Privatised in its second reading.

The Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting (hereinafter – MLI Convention) is an effective tool for signatory countries to make amendments to some or all of their double taxation treaties (hereinafter – DTT) concurrently.

On October 23, 2019, the Cabinet of Ministers of Ukraine (hereinafter – CMU) adopted Resolution No.928 on amendments to Resolution No. 615 on the procedure for granting special permits for subsoil use, approved by the CMU on May 30, 2011. Resolution No.928 entered into force on November 21, 2019.

Raiding, or the illicit acquisition of property, has become one of the most critical bottlenecks of the Ukrainian economy and a major deterrent for investment. According to the statistics of the General Prosecutor Office of Ukraine, over the last seven years there were more than 3 200 raider attack incidents in Ukraine and, on average, about 400 raider attacks per year.

In September 2019 the Parliament of Ukraine commenced a large scale legislative overhaul of the country’s tax system through draft laws No.1208, No. 1080, No.1051, No.1057, No.1073, No.1053-1 and No.1210. Overall, these drafts attempt to unify tax innovations and to eliminate any contradictions in the tax system.

On 11 September 2019 the Parliament of Ukraine adopted the draft law No.1031 “On Amendments to Certain Laws of Ukraine Relating to Expropriation of Illegal Assets from Persons Authorised to Execute Functions of State” on its first reading.

On 19 September 2019 the Parliament of Ukraine upheld the Draft Law No. 1070 On Amending Laws of Ukraine Regarding the Improvement of Conducting Financial Restructuring Procedure (‘the Law’), which was stated by the President of Ukraine to be urgent, and adopted it in its 2nd reading.

From July 19, 2019, the cost of registration of intellectual property (IP) rights in Ukraine will increase three-fold on average.

The National Bank of Ukraine ( has abolished a rule that required businesses to exchange 30 of their foreign currency earnings into Ukrainian hrivnia ( on the currency exchange market on the day following receipt of foreign currency on their bank account in Ukraine The new regulation took effect on 20 June 2019.

On June 10, 2019, the President of Ukraine submitted to the Parliament Draft Law No. 10376 (“Draft Law”) on amending the Law of Ukraine “On the Electricity Market”.

In recent years, Ukraine has created favorable conditions for the development of green energy, most specifically by means of establishing the highest feed-in tariff among countries on the European continent.

Clearstream, the international central securities depository of Deutsche Börse Group ICSD) has connected Ukraine to its electronic network and made Ukraine’s government securities available for purchase in its system since May 27.

Ukraine is one of the members of the World Intellectual Property Organization (WIPO), and has ratified major international treaties in the field of Intellectual Property (IP) that are in effect in Ukraine.

According to the 2018 Law of Ukraine “On Limited Liability and Additional Liability Companies” (“the LLC Law”), the deadline for bringing the wording of Ukrainian LLC charters in compliance with the LLC Law will expire on 17 of June 2019.

The Law of Ukraine on ratification of the MLI Convention came into force on the 2 nd of April 2019 Accordingly, we should expect modification of Ukraine’s international treaties for the avoidance of double taxation (“double taxation treaties”, or “ in the nearest future What is the MLI Convention and what is the purpose of its development?

While the Code of Ukraine on Bankruptcy Procedures (‘Bankruptcy Code of Ukraine’) is still awaiting the signature of the President of Ukraine, we continue analyzing the forthcoming changes and developments that will come with the launched bankruptcy law reform in Ukraine.

Ukrainian banking regulation on cross-border transactions has been radically liberalized with the new Law of Ukraine “On Currency and Currency Operations” taking force on February 7, 2019.

Підпишіться на нашу розсилку

Слідкуйте за новинами, статтями та алертами