Зменшення розміру плати за землю та відстрочення сплати ПДВ в умовах послаблення карантину

Незважаючи на запровадження Постановою Кабінету міністрів України № 392 від 20 травня 2020 року послаблення карантинних заходів, у парламенті зареєстровано низку нових законопроектів, спрямованих на додаткову підтримку бізнесу.

На сьогодні вже діє ряд податкових пільг та адміністративних спрощень для платників податків, пов’язаних із впровадженням карантину. Зокрема, встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, звільнено від сплати фінансових санкцій за порушення податкових зобов’язань, відтерміновано подання податкової звітності, звільнено від сплати ЄСВ, тощо. Попри деякі пом’якшення, в цілому карантинні заходи продовжилися, то ж підтримка господарюючих суб’єктів залишається так само актуальною.

Отже, розглянемо положення законопроектів, які стосуються внесення чергових змін до Податкового кодексу України та спрямовані на підтримку державою платників податків, що зареєстровані у парламенті 26 травня 2020 року та наразі перебувають на опрацюванні у профільних комітетах.

Зокрема, проект Закону № 3537 від 26 травня 2020 року про внесення зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо обов’язку сплати податкових зобов’язань з реальних надходжень (грошових коштів) платників податків на період вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Відповідно до цього закону тимчасово, з дня набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо обов’язку сплати податкових зобов’язань з реальних надходжень (грошових коштів) платників податків на період вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), сплата податкових зобов’язань здійснюється з реальних надходжень (грошових коштів) платників податків, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), а не за фактом надання (відвантаження) товарів та/або виконання (надання) робіт та послуг, оплату за які не проведено.

Порівняно із чинною редакцією ПКУ для платників податку на додану вартість це означає можливість для продавця сплатити податок не за фактом постачання товару (послуги), навіть якщо він мав місце до оплати товару, а лише після факту оплати покупцем товару (послуги), тобто коли кошти від покупця надійдуть на рахунок продавця. Зважаючи на принципи податкового законодавства – загальність оподаткування, фіскальну достатність, стабільність – пропоновані зміни є доволі таки прогресивними, та у випадку їх реалізації стануть суттєвою підтримкою платників податку на додану вартість з боку держави. В умовах, коли з об’єктивних причин розрахунки за проведені господарські операції значно уповільнені, це буде важливою гарантією для продавців товарів (послуг).

Бізнес потребує підтримки на всіх етапах виходу з карантину. Зміни в частині відстрочення сплати ПДВ та зменшення розміру плати за землю могли б стати дієвим засобом зменшення податкового навантаження на платників на час дії карантинних заходів.

Також у Верховній Раді зареєстровано проект Закону про внесення зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо пільг зі сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на період вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Зміни полягають у тому, що  тимчасово, з дня набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо пільг зі сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на період вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності, сплачується у розмірі 50%.

Якщо станом на теперішній час платники звільнені від сплати плати за землю за період з 1 по 31 березня, а за подальші періоди передбачено сплачувати плату в повному обсязі, проте з можливістю її відстрочення до 30 червня 2020 року без нарахування пені та штрафних санкцій, то у разі схвалення Верховною Радою цього законопроекту передбачена пільгова ставка плати за землю у розмірі 50% від загального розміру, яка діятиме по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Як бачимо, попри анонсований урядом поступовий вихід з карантину, законодавчі ініціативи, спрямовані на підтримку платників податків, все ще мають місце. Хоча і відбувається послаблення карантинних заходів, ситуація з COVID-19 все ще не прогнозована, а бізнес так само потребує підтримки на всіх етапах виходу з карантину. У зв’язку з цим, пропоновані згаданими законопроектами зміни в частині відстрочення сплати ПДВ та зменшення розміру плати за землю могли б стати дієвим засобом зменшення податкового навантаження на платників на час дії карантинних заходів.

Із завершенням пільгового періоду в оподаткуванні суб’єктам господарювання знадобиться тривалий час для того, аби здійснювати господарську діяльність у звичайному режимі. Отже, доцільним було би встановлення і певного «адаптивного періоду» в оподаткуванні для суб’єктів господарювання і після закінчення карантину для того, щоб підтримка платників податків була більш тривалою і, відповідно, більш відчутною для їх господарської діяльності.