Запровадження єдиного рахунку для платників податків: які зміни чекають на бізнес та громадян

18 квітня 2020 року набрав чинності Закон України №559-IX від 13.04.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (надалі – Закон).

Він запроваджує створення єдиного рахунку для сплати податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України (крім податку на додану вартість та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також митних платежів), та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування через електронний кабінет платника податків.

Ключові питання:

  • Що означає єдиний рахунок?
  • Як він буде працювати?
  • Які переваги відчують бізнес та громадяни з його запровадженням?

Єдиний рахунок буде відкриватися для платників за їх згодою на центральному рівні Державної казначейської служби. Фактично він має запрацювати лише з 1 січня 2021 року, а до цієї дати Держказначейство має забезпечити відкриття та оприлюднення реквізитів єдиного рахунку для платників податків.

Основною метою цього Закону є ефективне функціонування єдиного рахунку та встановлення заборони щодо звернення стягнення та накладення арешту на кошти на такому єдиному рахунку платників податків, яке можливе тільки після одночасного внесення змін до Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про виконавче провадження».

Через єдиний рахунок можна буде сплачувати податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок, єдиний податок, рентну плату, а також податковий борг за такими податками.

Принагідно слід відзначити, що Закон був підтриманий Верховною Радою з урахуванням пропозицій Президента України. Зокрема, було скасовано норму щодо встановлення фіксованої торговельної націнки на тютюнові вироби, чим обмежувалися права суб’єктів господарювання, що здійснюють виробництво, імпорт та оптову торгівлю тютюновими виробами.

Проте зазначений Закон не є єдиним, який регулює питання запровадження єдиного рахунку, оскільки він взаємопов’язаний з іншим законом, а саме із Законом України №190-IX від 04.10.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», набрання чинності якого відбудеться 01.01.2021.

Обидва Закони запроваджують єдиний рахунок для сплати податків і зборів та ЄСВ з 1 січня 2021 року. Зміни відчує весь бізнес без винятків – як самозайняті особи та фізичні особи-підприємці (ФОП), так і юридичні особи всіх форм власності.

Що означає єдиний рахунок?

Єдиний рахунок – це рахунок, відкритий у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених цим Податковим кодексом України, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Через єдиний рахунок можна буде сплачувати податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок, єдиний податок, рентну плату, а також податковий борг за такими податками.

Проте такий рахунок не можна буде використовувати для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.

Якщо платник податків забажає відкрити єдиний рахунок, йому потрібно буде подати заявку до ДПС через свій електронний кабінет.

Єдиний рахунок буде відкриватися для платників за їх згодою на центральному рівні Державної казначейської служби. Фактично він має запрацювати лише з 1 січня 2021 року.

Як буде працювати єдиний рахунок?

1. Платник податків подає до банку відповідний документ про перерахування на єдиний рахунок суми коштів.

2. ДПС формує відповідні реєстри, із всією необхідною інформацією, та надсилає їх до Держказначейства з дотриманням такої черговості:

  • недоїмка з єдиного внеску;
  • податковий борг у межах відповідного податку або збору;
  • грошові зобов’язання, визначені на підставі податкових повідомлень-рішень;
  • визначені платником податку (податковим агентом) грошові зобов’язання із загальнодержавних податків та зборів, місцевих податків, єдиного внеску у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок;
  • грошові зобов’язання із загальнодержавних податків та зборів у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати;
  • грошові зобов’язання з місцевих податків у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати;
  • інші платежі.

3. Далі Держказначейство, на підставі отриманих реєстрів, розподіляє кошти між бюджетами та державними цільовими фондами.

Важливо, що платники податків зможуть ознайомитись в електронному кабінеті з реєстром, який податкова сформувала та надала Держказначейству для розподілу.

Які переваги відчують бізнес та громадяни із запровадженням єдиного рахунку?

  • спрощення та діджиталізація процедури сплати податків і зборів, а також ЄСВ через електронний кабінет платника податків;
  • зменшення кількості помилково та/або надміру сплачених платежів;
  • більш прозорі та відкриті механізми оподаткування;
  • спрощення ведення бізнесу та скорочення часу на формування платіжних документів;
  • налагодження більш партнерських відносин між бізнесом та контролюючими органами;
  • можливість самостійного визначення напрямку використання сум помилково або надміру сплачених коштів.

Отже, із запровадженням єдиного рахунку значно спроститься процедура сплати податків і зборів, в тому числі ЄСВ, що позитивно вплине на всі бізнес-процеси, оскільки платникам податків потрібно буде витрачати набагато менше часу на формування відповідних платіжних документів.