Україна скасовує штрафні санкції за несплату позики протягом дії карантину

1 липня 2020 року в Україні набув чинності закон про скасування неустойки за несплату позики протягом дії карантину. Закон № 691-ІХ («Закон») вносить зміни у перехідні положення Цивільного та Господарського кодексів, зокрема, щодо застосування ст. 549 Цивільного кодексу «Поняття неустойки» та ст. 230 Господарського кодексу «Штрафні санкції».

Закон передбачає, що у разі, якщо в період дії карантину та протягом 30 днів після його офіційного завершення позичальник прострочить виконання грошового зобов’язання за кредитним договором (наприклад, не буде повернуто чергову частину кредитних коштів), такий позичальник звільняється від обов’язку сплатити неустойку, штраф та пеню за таке прострочення.

Карантин в Україні було запроваджено 12 березня 2020 року і нещодавно продовжено до 31 липня 2020 року. Відповідно, позичальники фактично звільнені від сплати штрафних санкцій за порушення сплати за кредитним договором за весь вказаний період плюс 30 днів після його завершення (до 30 серпня 2020 року включно).

Разом із тим позичальникам та кредиторам варто взяти до уваги наступні фактори:

  1. Формулювання Закону допускає деяку двозначність тлумачення. Звільнення від обов’язку «сплатити» неустойку може бути витлумачене у той спосіб, що це звільнення не забороняє нарахування неустойки із наступним обов’язком її сплати після закінчення карантину. Таке тлумачення суперечить наміру, заявленому законодавцем, та може послужити предметом суперечок у разі судового спору. Для зменшення ризиків ми радимо внести відповідні зміни у текст кредитного договору, які би виключали подвійне тлумачення.
  2. Закон не скасовує нарахування звичайних відсотків за договором. Разом із тим, раніше Національний банк України рекомендував банкам провести реструктуризацію кредитів позичальникам, чий бізнес постраждав від запровадження карантинних заходів. Відповідно, ми рекомендуємо позичальникам використовувати цю рекомендацію і обговорити з їхнім кредитором, навіть якщо він не є банком, можливість реструктуризації кредиту, зокрема, подовження строку повернення та/або скасування відсотків на час карантинних заходів та відновлення повноцінної бізнес-діяльності.
  3. Закон не скасовує обов’язку позичальника сплатити на користь кредитора прострочений борг із урахуванням індексу інфляції та додатково трьох відсотків річних згідно ст. 625 Цивільного кодексу України. Це положення також пропонується окремо обговорити з кредитором.
  4. У випадку, коли кредитний договір регулюється іноземним правом, наприклад, правом Англії, новий Закон не повинен застосовуватися, оскільки він вносить зміни лише до цивільного та комерційного законодавства України. Разом із тим не можна виключати, що деякі українські позичальники спробують застосувати Закон для уникнення сплати штрафних санкцій за договором. У такому випадку рекомендуємо кредитору звернутися до українських юристів для підготовки відповідних заперечень.

У разі будь-яких запитань щодо застосування нового закону, просимо звертатися до Тараса Тертичного, Асоційованого партнера, за електронною адресою tertychnyi@hillmont.com.ua або телефоном +380 44 277 2447.

________________________

Закон є черговим кроком українського уряду, спрямованим на допомогу позичальникам та іншим бізнесам, які постраждали від запровадження карантинних заходів. Раніше ми вже повідомляли про інші заходи уряду, зокрема:

  • Важливі зміни для бізнесу та населення в період здійснення державою заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) – читати тут >>>
  • Подальші зміни до податкового законодавства, спрямовані на забезпечення економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019) – читати тут >>>
  • СOVID-19 та бізнес: як не збанкрутувати в умовах карантину та як діють в інших державах? – читати тут >>>
  • Зміни до трудового законодавства під час карантину – читати тут >>>
  • Форс-мажор: як правильно застосовувати у період карантину та боротьби з поширенням коронавірусу (COVID-19) – читати тут >>>