Наслідки перегляду “зелених” тарифів

21 травня 2020 року

Матеріал опублікований в рамках спецпроекту Kosatka.Media спільно з Українською Асоціацією відновлюваної енергетики

Проекти відновлюваної енергетики в Україні реалізуються як українськими, так і іноземними інвесторами. Очікується, що обсяг іноземних інвестицій у сектор ВДЕ досягне 2,5 млрд євро.

Більшість проектів ВДЕ будується за рахунок кредитних коштів, отриманих від національних та міжнародних банків, а також фінансових інституцій. Відповідно, різке зниження розміру «зеленого» тарифу може спричинити неможливість повернення виробниками ВДЕ кредитних коштів, що може мати істотний негативний вплив на банківську систему України та інвестиційний клімат в цілому.

У ході переговорів щодо вирішення кризової ситуації в енергетиці, найближчим часом очікується підписання меморандуму між інвесторами у ВДЕ та урядом України щодо реструктуризації «зеленого» тарифу, на основі якого планується розробка відповідного законопроекту. Сторони намагаються досягти консенсусу, який би влаштовував як інвесторів, так і уряд. Тим не менше, ризик звернення інвесторів до міжнародних арбітражних судів та національних судів України залишається.

Юридичний інструментарій захисту порушених прав та законних інтересів різниться для іноземних інвесторів та українських інвесторів.

Україна є стороною Договору до Енергетичної Хартії, а також стороною близько 80 угод про сприяння та взаємний захист інвестицій, щодо захисту іноземних інвестицій. Ретроспективна зміна «зеленого» тарифу може бути витлумачена як порушення міжнародного права (порушення принципу «законних очікувань»), тому у разі ретроспективного зниження «зеленого» тарифу іноземні інвестори будуть мати можливість захистити свої права у міжнародних інвестиційних арбітражах (за угодами про сприяння та взаємний захист інвестицій), та в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) з місцем арбітражу в Парижі (згідно арбітражного застереження, що міститься у договорі з ДП «Гарантований покупець»).

Важливо зазначити, що захист інтересів в міжнародних комерційних арбітражах буде можливий для проектів з PPA та pre-PPA, а в арбітражі ICС – тільки для проектів з PPA. Відповідачем у міжнародному комерційному арбітражі буде держава Україна, а в арбітражі ICC – ДП «Гарантований покупець».

Що стосується українських інвесторів, то вони можуть звернутися за захистом своїх прав та законних інтересів з позовом проти ДП «Гарантований покупець» до господарського суду в Україні. Українські інвестори також матимуть право подати конституційну скаргу (після отримання остаточного судового рішення у справі), а також звернутися за захистом своїх прав до Європейського суду з прав людини (після вичерпання національних засобів правового захисту).

Оригінал публікації доступний за посиланням:

https://kosatka.media/uk/posledstviya-peresmotra-zelenyh-tarifov