Гнучкі налаштування

1 липня 2021 року

Стаття опублікована в Юридична практика

Рік життя в умовах пандемії добряче «підбадьорив» юрбізнес в Україні, спонукавши юристів переосмислити свою діяльність та перезапустити окремі процеси. Передовсім це стосувалося організації роботи та відносин із клієнтами. Весна 2020 року запам’яталася невизначеністю та подекуди панічними настроями. На ринку мали місце точкові емоційні рішення у вигляді зрізання зарплат і відправки колег у відпустку за свій рахунок.

Далі пішли експерименти з форматами: хтось виводив команди в офіси під загрозою звільнення всупереч карантинним заходам, а хтось продовжував працювати дистанційно. Потім ринок вступив у стадію адаптації до нових реалій, включно з відновленням попиту на юридичні послуги в ключових практиках. Уже восени ситуація в цілому стабілізувалася, в прогнозах побільшало обережного оптимізму, юрфірми навчилися працювати «в новій нормальності» та ефективно використовувати діджитал­рішення.

Як зазначають Джеймс Харт і Андрій Нижний, співкеруючі партнери Hillmont Partners, діджиталізація і рішення з автоматизації внутрішніх та зовнішніх процесів на юридичному ринку перейшли з розряду «хайпа» або інструментів nice­to­have в обов’язковий мінімум для зв’язку із зовнішнім світом і аналізу стану речей всередині фірми. «Юрфірми переглянули стратегічну цінність мегакомфортних неймовірних офісів — ми знаємо, що багато колег трансформували офісні простори в робочі хаби для ситуативних робочих сесій та взаємодії крос­функціональних груп. Як і багато колег, ми дуже швидко перейшли на «ти» із Zoom, Zoho, Microsoft Teams — не лише спілкувалися з клієнтами, а й проводили регулярні внутрішні наради», — додають у Hillmont Partners.

«В умовах «шторму» на ринку як юристам, так і клієнтам найбільше хочеться прогнозованості та стабільності. Клієнти максимально уважно почали ставитися до своїх операційних витрат, у тому числі до витрат на забезпечення правової безпеки їх бізнесів. Це не могло не відбитися на процесах закупівлі юридичних та адвокатських послуг і на гонорарній політиці», — зазначають партнери Hillmont Partners. Вони, зокрема, згадують, що минулої весни спостерігався підвищений попит на консультації з трудового права — клієнти як роботодавці аналізували можливості та приймали управлінські рішення щодо трудового графіка та компенсаційних політик. Ще один напрям — електронна комерція. В умовах обмежень для традиційних торговельних площ клієнти вивчали правові аспекти посилення або запуску електронних продажів.

Абсолютно очікувано клієнти почали більш ретельно підходити до вибору зовнішніх юридичних радників. За спостереженнями Hillmont Partners, ексклюзивність багаторічних відносин розмивається: «Клієнт може роками товаришувати з багатьма юрфірмами, але якщо йому потрібна якісна послуга, задля забезпечення тривалого результату для його бізнесу клієнт піде не до друзів, а до професіоналів у потрібному йому сегменті та без питань заплатить високий гонорар».

Аналізуючи тренди гонорарної політики, Джеймс Харт і Андрій Нижний звертають увагу на збільшення попиту на фіксовану вартість супроводу клієнтських завдань: «Стало обов’язковим дуже детальне обговорення очікувань клієнта і структурування наповненості пакета або послуги». «Наші відносини з клієнтами переважно побудовані на традиційних гонорарних умовах, тому ми не відчули стрибка в бік alternative fee arrangements. Не тільки в Україні, але й на класично активних юридичних ринках подовжилися строки продажу юридичних послуг та строки отримання плати за них», — наголошують партнери Hillmont Partners.

Оригінал публікації доступний за посиланням:

https://pravo.ua/articles/hnuchki-nalashtuvannia/