Application “Act at home”: what you need to know when crossing the border of Ukraine during quarantine

В Україні триває боротьба з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19. Тим часом держава не зволікає та впроваджує нові цифрові сервіси, які покликані допомогти людям проходити обов’язкову самоізоляцію на період карантину.

Згідно із законодавством, особи, які перетинають державний кордон України, можуть обрати один із двох варіантів (постанова КМУ №211 від 11.03.2020):

 • Госпіталізація до спеціалізованих обсерваторів (ізоляторів).
 • 14-денна самоізоляція за місцем проживання для осіб, які погодились проходити її з використанням застосунку «Дій вдома».

Саме з цією метою і був розроблений мобільний застосунок «Дій вдома», який виявився надзвичайно зручним та ефективним способом для контролю за особами, які відповідно до чинного законодавства зобов’язані пройти самоізоляцію.

Ключові питання:

 • Що собою являє застосунок «Дій вдома»?
 • Як встановити застосунок «Дій вдома» на мобільний ґаджет?
 • Що робити після встановлення застосунку?
 • Як застосунок буде контролювати режим самоізоляції?
 • Що станеться, якщо не надіслати фото з підтвердженням геолокації або надати фото іншої особи?
 • Які повноваження має Національна поліція?
 • Коли завершується режим самоізоляції через застосунок «Дій вдома»?

Проте попри зручність цей застосунок та сама концепція такого контролю не позбавлені деяких вад. Саме тому виникла потреба донести до широкого загалу деякі актуальні проблеми використання мобільного застосунку «Дій вдома», з якими, зокрема, можуть зіткнутися іноземці, які перетинають кордон з Україною під час карантину.

Так, вже на перших етапах використання застосунку до нас почали надходити численні звернення наших клієнтів-іноземців, які перетнули кордон з Україною та були зобов’язані прикордонною службою встановити мобільний застосунок «Дій вдома» і визначити місце проходження самоізоляції.

В’їжджаючи в Україну, іноземець може неправильно визначити місце проходження своєї самоізоляції, а потім зіткнутись з проблемою, що застосунок встановлює порушення режиму самоізоляції, що надалі може мати певні негативні наслідки та викликати занепокоєння у людей.

Слід відзначити, що не завжди іноземцям може бути зрозуміло, як правильно використовувати цей застосунок. Особливо це стосується визначення місця проходження самоізоляції та підтвердження своєї геолокації через застосунок.

Багато хто з іноземців визначає місцем своєї самоізоляції саме кордон України. Пов’язано це з тим, що застосунок надає можливість автоматичного визначення місцезнаходження.

Тому, в’їжджаючи в Україну, іноземець може неправильно визначити місце проходження своєї самоізоляції, а потім зіткнутись з проблемою, що застосунок встановлює порушення режиму самоізоляції, що надалі може мати певні негативні наслідки та викликати занепокоєння у людей.

Одразу заспокоїмо, всі проблеми вирішуються. Проте інколи доводиться безпосередньо звертатися до Міністерства цифрової трансформації України та у ручному режимі допомагати клієнтам-іноземцям правильно визначити їх геолокацію і місце проходження самоізоляції. Це пов’язано з тим, що після встановлення застосунку та первинного визначення місця самоізоляції самостійно змінити його вже неможливо, так само неможливо і видалити застосунок чи вийти з нього. Отже, в такому разі доводиться звертатися до фахівців Міністерства по допомогу.

Як показала практика, співробітники Міністерства охоче допомагають та надають всіляку допомогу, а спілкування з ними проходить у досить позитивному ключі, і проблема вирішується доволі швидко.

Цей матеріал буде корисним не тільки для іноземців, але й для всіх осіб, які відповідно до постанови КМУ №211, перетинаючи державний кордон України під час карантину, мають пройти обсервацію або самоізоляцію.

Тому задля уникнення неприємних ситуацій варто звернути увагу на такі аспекти використання мобільного застосунку «Дій вдома».

Що собою являє застосунок «Дій вдома»?

В основі цього проєкту покладений зарубіжний досвід країн, які використовують цифрові інструменти для забезпечення безпеки громадян у період пандемії. Застосунок надає переваги на час самоізоляції, але його встановлення є добровільним.

Контроль дотримання самоізоляції відбувається за допомогою регулярних повідомлень у рандомному порядку з метою фотопідтвердження обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного застосунку, та геолокації мобільного телефона у момент фотографування.

Застосунок «Дій вдома» призначений для контакту з особою та контролю за дотриманням обов’язкової самоізоляції на час карантину.

За допомогою даного застосунку можливо:

 • підтверджувати місце проходження самоізоляції з визначенням геолокації;
 • надавати фотопідтвердження перебування за місцем проходження самоізоляції;
 • здійснювати екстрений виклик на гарячу лінію МОЗ України.

Контроль дотримання самоізоляції в застосунку відбувається за допомогою регулярних повідомлень у рандомному порядку з метою фотопідтвердження обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного застосунку, та геолокації мобільного телефона у момент фотографування.

У разі отримання повідомлення протягом 15 хвилин потрібно зробити фото свого обличчя, тому варто тримати свій смартфон завжди поруч. В нічний час повідомлення не надходять.

Якщо особа обирає проходження самоізоляції з використанням застосунку «Дій вдома», вона має підтвердити це рішення під час проходження паспортного контролю на кордоні України, вказавши свій номер телефону та адресу місця самоізоляції, а також показати екран застосунку працівнику прикордонної служби.

Для зручності можна завантажити та авторизуватись у застосунку до прибуття на кордон. Крім того, потрібно враховувати, що застосунок «Дій вдома» встановлюється лише з використанням українських номерів телефону з кодом (+380).

У разі, якщо особа, яка планує проходити самоізоляцію через застосунок «Дій вдома», має лише іноземний номер телефону, потрібно показати працівнику прикордонної служби, що наразі встановлена лише закордонна sim-карта (наприклад у налаштуваннях телефону), після чого показати екран свого телефону із застосунком «Дій вдома», з екраном «Вхід», де здійснюється введення номеру телефону для реєстрації.

Потім потрібно буде надати свій номер телефону українського мобільного оператора, який буде активним наступні 14 днів та буде пізніше використаний для авторизації у застосунку «Дій вдома», а також надати адресу місця самоізоляції для фіксації в інформаційній системі прикордонників.

Важливо пам’ятати, що в’їжджаючи до України слід заздалегідь подбати про наявність номеру телефону українського мобільного оператора. Або варто звернутися до знайомих в Україні, які зможуть придбати стартовий пакет і назвати номер для подальшої реєстрації.

Якщо після цього особа не активує застосунок за вказаним на кордоні українським номером телефону, верифікація буде вважатися неуспішною, а особа на собі відчує усі негативні наслідки за порушення законодавства України.

Зверніть увагу, що у разі ненадання особою прикордонникам для перевірки екрану застосунку, така особа буде передана на госпіталізацію до обсерватора (ізолятора).

Підтверджувати прибуття за адресою самоізоляції та надсилати еталонне фото слід лише після прибуття до місця самоізоляції, адже в момент надсилання еталонного фото також фіксується геолокація.

Як встановити застосунок «Дій вдома» на мобільний ґаджет?

Завантажити застосунок «Дій вдома» можливо декількома способами:

 • для пристроїв Apple – через App Store;
 • для пристроїв на Android – через Play Market;
 • найпростіше відсканувати QR-код на інформаційних плакатах у зонах проходження паспортного контролю, мобільний пристрій сам визначить, як завантажити застосунок.

Що робити після встановлення застосунку?

 • потрібно відкрити застосунок «Дій вдома»;
 • ввести український номер мобільного телефону, який буде активним наступні 14 днів;
 • підтвердити реєстрацію за кодом, який надійде sms на вказаний номер телефону;
 • дозволити застосунку надсилати push-повідомлення;
 • заповнити дані про локацію місця самоізоляції, тобто потрібно вказувати локацію місця проживання, а не поточного місцезнаходження.

Після заповнення всіх даних з’явиться вікно «Ви вже за адресою самоізоляції або обсервації?». Саме це вікно потрібно буде показати представнику прикордонної служби.

Важливо знати, що підтверджувати прибуття за адресою самоізоляції та надсилати еталонне фото слід лише після прибуття до місця самоізоляції, адже в момент надсилання еталонного фото також фіксується геолокація. Вона має співпадати з тією, що зазначена під час авторизації у застосунку.

Як застосунок буде контролювати режим самоізоляції?

Коли особа підтвердить прибуття до місця самоізоляції, адреса якого була вказана під час перетину кордону, вона має зробити та надіслати своє фото через відповідну функцію у застосунку. Перше фото, зроблене під час авторизації у застосунку, буде вважатися еталонним. Саме з ним в подальшому застосунок буде порівнювати наступні фото.

Далі відкриється основний екран у застосунку з обрахунком 14 днів до кінця режиму самоізоляції, а особа повинна буде по декілька разів на день підтверджувати своє місцезнаходження у випадкові проміжки часу до завершення режиму самоізоляції.

Що станеться, якщо не надіслати фото з підтвердженням геолокації або надати фото іншої особи?

Верифікація буде вважатись неуспішною. В разі, якщо особа після п’ятого попередження не надасть фотопідтвердження з геолокацією, застосунок повідомить про це Національну поліцію.

Верифікація також буде неуспішна, якщо застосунок видалити, або телефон, зареєстрований у застосунку, не буде активним. Важливо пам’ятати, що неуспішна верифікація – єдина умова, за якої дані про користувача передаються до Національної поліції.

Які повноваження має Національна поліція у такому випадку?

 • здійснити контрольний дзвінок особі для з’ясування обставин порушення режиму самоізоляції;
 • навідатися до особи за місцем проходження самоізоляції з перевіркою;
 • у разі встановлення порушень особою режиму самоізоляції – вжити заходи щодо притягнення такої особи до відповідальності та скласти відповідний протокол.

Зверніть увагу, що відповідальність за порушення режиму самоізоляції передбачена адміністративним та кримінальним законодавством (ст. 44-3 КУпАП та ст. 325 КК України).

Штраф, в залежності від обставин, може варіюватися від 17 000 до 170 000 грн., а за кримінальним законодавством може бути накладений навіть арешт на строк до 6 місяців або позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, якщо особа буде винною у загибелі людей чи інших тяжких наслідках.

Коли завершується режим самоізоляції через застосунок «Дій вдома»?

Зі спливом 14-денного строку самоізоляції активною стає кнопка «Вийти». У такому випадку особа вважається такою, що успішно пройшла режим самоізоляції, а отже може вийти із застосунку та за бажанням видалити його.