The compensation mechanism for RES electricity producers: Legal aspects

22 травня 2020 року

Стаття опублікована на медіаресурсі Kosatka.Media

За законом виробники ВДЕ мають право на відшкодування за обмеження генерації. Проте отримати обіцяні кошти «зеленим» стає все важче: проти і суспільство, і держава.

Перші обмеження «зеленої» генерації мали місце у листопаді 2019 року. Впродовж декількох останніх місяців такі обмеження застосовується все частіше, оскільки до наявних проблем в енергосистемі також додався значний профіцит електроенергії, спричинений падінням споживання електроенергії через пандемію COVID-19. Тим не менше, виробники ВДЕ не отримують відшкодування за обмеження генерації, хоч право на таке відшкодування прямо передбачене в статті 68 Закону «Про ринок електричної енергії». Вартість не відпущеної виробником електроенергії з ВДЕ має відшкодовуватися за встановленим йому «зеленим» тарифом.

Повторювані обмеження генерації і відсутність відшкодувань призвели до того, що на початку квітня цього року 18 виробників електричної енергії з ВДЕ не обмежили генерацію попри команди диспетчера НЕК «Укренерго». Відповіддю НЕК «Укренерго» стало звернення до НКРЕКП з вимогою провести позапланові перевірки таких виробників електричної енергії з ВДЕ.

Реалізації права на отримання відшкодування за обмеження генерації пов’язана з законодавчою невизначеністю відповідального суб’єкта та відсутністю встановленого порядку здійснення такого відшкодування. Наразі розглядається декілька концепцій щодо можливої реалізації механізму відшкодування.

Одна з них була розроблена НЕК «Укренерго» і передбачає покладення обов’язків з відшкодування коштів на ДП «Гарантований покупець» через його балансуючу групу. Відповідні пропозиції НЕК «Укренерго» направив до НКРЕКП, якими пропонується внести зміни до низки нормативно-правових актів: Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу комерційного обліку електричної енергії та Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Пропонується доповнити Кодекс комерційного обліку електричної енергії Методикою розрахунку обсягу не відпущеної електричної енергії. Даний механізм передбачає, що відшкодування буде здійснюватися ДП «Гарантований покупець»  за договорами з генерацією ВДЕ щодо врегулювання небалансів. Так, виробник ВДЕ отримуватиме кошти тільки у разі, якщо вартість відшкодування за врегулювання небалансів буде нижчою за вартість відшкодування за обмеження генерації.

Інша концепція передбачає покладення обов’язку відшкодування на НЕК «Укренерго», яка активно обговорюється серед стейкхолдерів. За цією концепцією джерелом здійснення відшкодування може бути тариф на послуги з диспетчерського управління або тариф на послуги з передачі електроенергії. У своєму інтерв’ю т.в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець зазначила, що відповідальним суб’єктом має бути той, хто обмежує – системний оператор, який повинен буде здійснити відшкодування зі свого тарифу на передачу.

Коли компенсуватимуть «зеленим» за невідпущену електричну енергію – це питання залишається відкритим, та потребує, окрім експертного обговорення, політичної волі при прийнятті рішень. Ключовими аспектами, вочевидь, є визначення відповідального суб’єкта для здійснення відшкодування і визначення джерела такого відшкодування.

Оригінал публікації доступний за посиланням:

https://kosatka.media/uk/category/blog/news/kompensaciya-zelenym-za-ogranichenie-vyrabotki-elektroenergii-yuridicheskie-aspekty