Місто добрих справ

8 червня 2021 року

Стаття опублікована в журналі “Український адвокат”

Податковий режим «Дія.Сіті»: до яких податкових умов готуватися ІТ-бізнесу в Україні? Розвиток ІТ-індустрії в сучасних умовах світу є однією з основоположних запорук надійного майбутнього. Саме тому Україна запроваджує особливий правовий режим для ІТ-індустрії — «Дія.Сіті». Треба розуміти, що це не лише особливий режим оподаткування для галузі, але й цілий комплекс заходів, покликаних спростити ведення бізнесу в Україні та стимулювати розвиток інноваційних технологій.

Основним фактором виступає те, що ІТ-індустрія є не тільки високоприбутковою, але й забезпечує залучення іноземних інвестицій. У цілому Україна вже давно є доволі привабливою країною на міжнародному ринку IT, особливо це актуально в аспекті аутсорсингу українських спеціалістів для іноземних компаній.

Характеризуючи державний проєкт «Дія.City», можна зазначити, що він дозволить створити в Україні найпотужніший IT-хаб у Центральній та Східній Європі, принаймні так вважають у Міністерстві цифрової трансформації України.

Проте законопроєкт дає як переваги, так і ризики, зокрема щодо встановлення особливого податкового режиму для ІТ-галузі. Основною перевагою платформи можна визначити те, що він націлений на довгострокове врегулювання правовідносин, оскільки протягом щонайменше 15 років з дня внесення до реєстру «Дія.Сіті» запису про першого резидента держава гарантує учасникам «Дія.Сіті» чинність правового режиму «Дія.Сіті» та стабільність його умов, що визначають особливості оподаткування резидентів «Дія.Сіті», а також додержання прав і законних інтересів резидентів «Дія.Сіті» та залучених ними фахівців.

Крім того, якщо протягом цього строку законодавством будуть встановлені норми, що визначають особливості оподаткування резидентів «Дія.Сіті» та залучених ними фахівців, які передбачають більш сприятливі умови ведення діяльності та (або) зменшують розмір податків, зборів чи інших обов’язкових платежів або скасовують їх, — будуть застосовуватися більш сприятливі норми.

Беззаперечно, спрямованість держави на довгострокове врегулювання даних відносин та надання гарантій бізнесу є сприятливою умовою, яка повинна бути цікавою бізнесу.

У той же час головною небезпекою є те, що держава отримає певний контроль над галуззю та зможе на неї відповідно впливати, що не завжди є прийнятним в ІТ. Крім того, може скластися ситуація, за якої ІТ-галузь України фактично розділиться на два табори: резиденти «Дія.Сіті» (адже такими зможуть стати тільки юридичні особи) та нерезиденти «Дія.Сіті», адже сьогодні дуже багато фрілансерів, оформлених фізичними особами — підприємцями на спрощеній системі оподаткування, які працюють за контрактною формою.

Тож, ухвалюючи закон, треба зважати на інтереси всіх без винятку осіб та надавати спеціалістам рівний доступ до переваг «Дія.Сіті».

Оригінал публікації доступний за посиланням:

https://pravo.ua/articles/misto-dobrykh-sprav/