Ордероносці. Проблеми оформлення ордера адвоката: перехід на електронний формат і питання для вдосконалення

8 вересня 2021 року

Стаття опублікована в журналі “Український адвокат

З 2022 року українські адвокати перейдуть на електронні ордери для підтвердження своїх повноважень у процесах. Вони генеруватимуться адвокатом автоматично через особистий кабінет на порталі НААУ. Зокрема, вноситиметься інформація про адвоката з Єдиного реєстру адвокатів України (ЄРАУ), а у разі відсутності певних даних в ЄРАУ до їх оновлення адвокатові пропонується самостійно вписувати потрібну інформацію.

Це ніби комфортне рішення для адвокатів, але на практиці виникають проблеми, які варто було б розв’язати до кінця поточного року, щоб уникнути труднощів, коли альтернативи у вигляді паперових книжечок, виданих радами адвокатів регіонів, електронним ордерам не залишиться.

Електронні переваги
Згідно з положеннями процесуальних кодексів України, повноваження адвоката під час здійснення представництва/захисту особи можуть бути підтверджені ордером на надання правової допомоги. І саме ордери нині — найбільш зручний спосіб підтвердити власні правомочності.

Ігор Пугайко, адвокат, радник Hillmont Partners, керівник практики адміністративного і податкового права, зазначив, що найбільш зручним та поширеним документом, який використовується адвокатами для підтвердження повноважень, традиційно є ордер.

«Вибір більшості адвокатів є логічним і зрозумілим, оскільки однією із суттєвих переваг ордера, приміром перед довіреністю, є те, що ордер видається самостійно адвокатом або керівником адвокатського об’єднання (бюро). Тобто адвокат може створити документ для підтвердження своїх повноважень максимально оперативно та без залучення клієнта», — пояснив пан Пугайко.

До 16 квітня 2019 року всі адвокати використовували бланки ордерів, виготовлені друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону. З 16 квітня 2019 року кожен адвокат може отримати бланки ордерів на надання правової допомоги через особистий кабінет адвоката на сайті НААУ.

«На мою думку, вказані зміни відповідають вимогам часу та направлені на спрощення діяльності адвоката й уникнення невиправданих витрат часу. Заповнення електронного ордера зводить до мінімуму людський фактор, оскільки частина відомостей заповнюється автоматично, а інші специфічні відомості (щодо найменування клієнта, реквізитів документа, на підставі якого надається правова допомога, найменування органу, в якому надається правова допомога) можуть вноситися адвокатом у друкованому вигляді, що також зменшує як можливість помилки під час заповнення, так і час для ознайомлення зі змістом такого ордера органами, в яких здійснюється представництво, на відміну від традиційних бланків, які заповнюються власноруч», — пояснив свою позицію Ігор Пугайко.

Іншими перевагами електронних ордерів є те, що використання електронних ордерів не потребує ведення обліку, оскільки всі дані зберігає система; не треба витрачати час на відвідини ради адвокатів регіону або замовляти ордерну книжку заздалегідь; заповнення друкованим способом економить час та підвищує зрозумілість змісту документа, адже не треба вчитуватися у почерк, тим паче, що іноді адвокати виписують ордери буквально на колінах.

Строк використання ордерів, виготовлених у друкарський спосіб на замовлення ради адвокатів регіону, обмежений 1 січня 2022 року

Вимога часу

Ігор Пугайко нагадує, що строк використання ордерів, виготовлених у друкарський спосіб на замовлення ради адвокатів регіону, обмежений 1 січня 2022 року. Це означає, що адвокатам уже найближчим часом доведеться адаптуватися до використання виключно електронних ордерів.

«Щодо мене, то у своїй діяльності я надаю перевагу використанню електронних ордерів як більш зручному та сучасному інструменту для підтвердження повноважень адвоката», — прокоментував адвокат. Попри очевидні переваги електронної форми генерації ордерів, вона не враховує особливості здійснення адвокатської діяльності в кримінально-правовій сфері, а саме — певну непередбачуваність проведення слідчих, процесуальних дій, під час яких клієнту необхідна правова допомога. Про це нагадує Ігор Пугайко.

Відповідно, недоліки автоматично згенерованих ордерів є такими:

  • не завжди видається нагода та можливість оперативно згенерувати ордер;
  • неможливість отримати ордер у період проведення технічних робіт на сайті НААУ;
  • у разі запасу бланків ордерів їх треба заповнювати власноруч, що нівелює таку перевагу опції генерування ордера в електронному вигляді, як його технологічність.

Задля надання якісної та кваліфікованої допомоги варто пам’ятати про такі форс-мажорні обставини, враховувати та передбачати їх, адже відсутність документа, який підтверджує повноваження адвоката, та помилка під час його заповнення/генерації породжує наслідок у вигляді відсутності можливості надати правову допомогу клієнту, оскільки, фактично, адвокат не є правомочним до ­надання такої допомоги, застерігає Ігор Пугайко.

Електронна форма генерації ордерів не враховує особливості здійснення адвокатської діяльності в кримінально-правовій сфері

Він радить колегам звернути увагу на ставлення до ведення ордера. Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року розділ XVIII Особливої частини доповнено статтею 4001 такого змісту: «Завідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само умисне невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, встановлених договором про надання правничої допомоги». Кваліфікуючими ознаками цієї статті є повторність або вчинення за попередньою змовою групою осіб. Отже, законодавець передбачив для адвокатів як спеціальних суб’єктів за цим злочином кримінальну відповідальність, яка є альтернативною — від штрафу до обмеження волі на строк до трьох років.

Оскільки досі є непоодинокі випадки, коли, заповнюючи бланк ордера, виданого Радою адвокатів регіону, адвокат не зазначає на зворотній частині ордера про обмеження повноважень адвоката чи відсутність таких обмежень. Особливо болісно це відчувається при поданні адвокатських запитів, коли прискіпливий отримувач такого запиту відмовляє у наданні запитуваної інформації чи документів із цих мотивів. Це, за словами пана Пугайка, завжди несе репутаційні втрати для адвоката, який проявив неуважність, недосвідченість при формуванні ордера. Інколи це призводить до більш серйозних наслідків, серед яких — втрата доказів, які, можливо, було б отримати за допомогою своєчасно поданого запиту з належним чином оформленими повноваженнями, зокрема — ордером.